AKTUALNOŚCI

16.08.2020


Droższy pozew – nowelizacja postępowania cywilnego.


Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej droższe i trudniejsze, za sprawą reformy postępowania cywilnego. Maksymalna opłata za złożenie pozwu w postępowaniu cywilnym niedługo wzrośnie pięciokrotnie – z kwoty 100 tys. złotych do 500 tys. złotych.


Obecnie, zgodnie z art. 13 ustawy o kosztach sądowych, opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych. Nowelizacja procedury przewiduje maksymalną opłatę stosunkową w kwocie 500 000 złotych. 


Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, gruntowna reforma procesu cywilnego ma usprawnić, uprościć i przyspieszyć postępowania przed sądami, a także zapewnić możliwość szybkiego i skutecznego dochodzenia swoich praw oraz zapewnić rzetelne postępowania i sprawiedliwe wyroki. Resort, argumentując zasadność wprowadzenia zmian wyjaśnia, iż coraz częściej do sądów wpływają sprawy o wartości przedmiotu sporu przekraczającej kilka milionów złotych, dla których opłata w dotychczasowej wysokości 100 tys. złotych jest nieproporcjonalna w stosunku do wagi rozpoznawanej sprawy. 


Zmiany jednak mogą przyczynić się do ograniczenia dostępu do sądów, w szczególności dla małych i średnich firm. Zdaniem krytyków proponowanej reformy, znaczący wzrost opłat nie znajduje uzasadnienia, bowiem wartość przedmiotu sporu nie ma bezpośredniego związku z ,,wagą rozstrzygnięcia sądu”, a opłata winna być ewentualnie uzależniona od liczby dowodów, świadków, czasu i stopnia skomplikowania sprawy. Nowelizacja ustawy o kosztach sądowych po raz kolejny wywołuje też dyskusję na temat zasadności wprowadzania stałych opłat i możliwości ich zastąpienia systemem ocennym, w którym to sędzia, korzystając z marginesu uznaniowości, określi wysokość opłaty sądowej w każdym, konkretnym przypadku.


Oprócz wzrostu maksymalnej opłaty stosunkowej, nowelizacja zakłada także zwolnienie z opłat sądowych mniej zamożnych Polaków, a także pracowników, którzy dochodzą swoich praw od pracodawców, jak również zmniejszenie kosztów w sprawach konsumenckich poprzedzonych mediacją. Ministerstwo podkreśla, iż reforma ma doprowadzić do kompleksowej odbudowy systemu sprawiedliwości, w którym wysokie opłaty sądowe nie będą dłużej barierą, powstrzymującą przed dochodzeniem swoich praw i sprawiedliwości w sądach.



  • 26.03.2020
    Orzecznictwo w zakresie DJP – wytyczne czy obowiązek?
    więcej...
  • 15.03.2020
    Umowa handlowa Unii Europejskiej z Ukrainą
    więcej...
  • 16.02.2020
    Umowa między Unią Europejską a Mercosur
    więcej...
  • 10.02.2020
    Polska liderem w produkcji i eksporcie drobiu
    więcej...
  • 04.02.2020
    Oszustwo w sprzedaży drobiu
    więcej...
  • 24.01.2020
    Ustawa „antyodorowa”
    więcej...
  • 14.10.2019
    WYDAWANIE DECYZJI O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH – ZMIANY W POSTĘPOWANIACH
    więcej...
  • 08.10.2019
    SPECUSTAWA UŁATWIAJĄCA WYDATKOWANIE ŚRODKÓW UE W ROLNICTWIE
    więcej...
  • 14.09.2019
    NOWE PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
    więcej...
  • 16.08.2019
    Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie "bez GMO"
    więcej...