AKTUALNOŚCI

16.06.2018


Krótszy czas dochodzenia roszczeń – nowe terminy przedawnienia


Ważna informacja dla wszystkich wierzycieli, dochodzących spłaty długów: Ustawą z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks Cywilny oraz niektórych innych ustaw zmienione zostały ogólne terminy przedawnienia roszczeń. 

Zasadnicza zmiana nowelizacji sprowadza się do skrócenia podstawowego, 10 - letniego terminu przedawnienia roszczenia majątkowego do okresu sześciu lat. Dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi – tak jak do tej pory – trzy lata. Nie zmieniają się także szczególne terminy przedawnienia, wyrażone w przepisach odnoszących się do poszczególnych umów w obrocie cywilnoprawnym, jak m.in. dwuletni termin przy sprzedaży, czy umowie o dzieło.

Istotną modyfikacją jest również nowy sposób liczenia upływu terminu przedawnienia. W obecnym stanie prawnym ustawodawca zastrzegł, iż koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin ten jest krótszy niż dwa lata. Oznacza to nieznaczne wydłużenie terminu przedawnienia o czas do końca roku kalendarzowego, które to zastrzeżenie może się okazać dużym ułatwieniem dla wierzycieli, nie będących już dłużej zobligowanymi do dokonywania szczegółowych obliczeń terminów dla dochodzenia swoich roszczeń. 

Nowelizacja, według Ministerstwa Sprawiedliwości, ma poprawić sytuację dłużników, ściganych wielokrotnie przez firmy windykacyjne za długi, które dawno już się przedawniły. W szczególności, nowe przepisy mają na celu wzmocnienie pozycji konsumenta, niejednokrotnie nieświadomego możliwości sądowego podniesienia zarzutu przedawnienia. Fakt ten wykorzystywany jest w praktyce przez wierzycieli w postępowaniach przed wymiarem sprawiedliwości, dochodzących zapłaty należności przez dłużników nawet po upływie kilkudziesięciu lat.

Kluczową zmianą jest także wprowadzenie ustawowego zakazu dochodzenia roszczeń przedawnionych. Nowe brzmienie art. 177 kodeksu cywilnego wskazuje, iż po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi. Tym samym, sąd z urzędu będzie zobligowany do badania kwestii przedawnienia w stosunkach z konsumentem i automatycznego oddalenia powództwa przedawnionego. 

Zmiany terminów przedawnienia pociągają za sobą jednocześnie nowelizacje w procedurze egzekucji sądowej i administracyjnej z rachunku bankowego. Dotychczasowa praktyka nakazywała bankom niezwłoczne przekazanie zajętej kwoty do organu egzekucyjnego, co skutecznie blokowało możliwość wstrzymania często bezzasadnej procedury egzekucyjnej. Aktualnie dłużnik zyskuje 7 – dniowy termin na wniesienie powództwa o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego; dopiero po upływie powyższego terminu zajęta kwota zostanie przekazana na konto komornika.


Znajomość terminów przedawnienia pozostaje niezwykle istotną kwestią w praktyce zaspokajania roszczeń przez wierzycieli. Pamiętać bowiem należy, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.


  • 26.03.2020
    Orzecznictwo w zakresie DJP – wytyczne czy obowiązek?
    więcej...
  • 15.03.2020
    Umowa handlowa Unii Europejskiej z Ukrainą
    więcej...
  • 16.02.2020
    Umowa między Unią Europejską a Mercosur
    więcej...
  • 10.02.2020
    Polska liderem w produkcji i eksporcie drobiu
    więcej...
  • 04.02.2020
    Oszustwo w sprzedaży drobiu
    więcej...
  • 24.01.2020
    Ustawa „antyodorowa”
    więcej...
  • 14.10.2019
    WYDAWANIE DECYZJI O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH – ZMIANY W POSTĘPOWANIACH
    więcej...
  • 08.10.2019
    SPECUSTAWA UŁATWIAJĄCA WYDATKOWANIE ŚRODKÓW UE W ROLNICTWIE
    więcej...
  • 14.09.2019
    NOWE PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
    więcej...
  • 16.08.2019
    Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie "bez GMO"
    więcej...