AKTUALNOŚCI

16.08.2019


Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie "bez GMO"

Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezydenta celem ustawy jest to, by konsumenci mieli informację po jakie produkty sięgają na sklepowe półki, jak i by wiedzieli czy w procesie ich wytwarzania były wykorzystywane GMO. Nowe przepisy mają również wzmocnić konkurencyjność polskich artykułów rolno-spożywczych.

Sama procedura oznakowania żywności i pasz jako wolnych od GMO będzie polegać na umieszczeniu znaku graficznego na opakowaniu oraz w dokumentacji towarzyszącej. Ustawa przewiduje znakowanie nie tylko produktów żywnościowych jednoskładnikowych ale też produktów żywnościowych wieloskładnikowych. W przypadku pasz oraz w przypadku żywności pochodzenia roślinnego i żywności składającej się z więcej niż jednego składnika, w skład której nie wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego będzie można stosować oznaczenie „bez GMO”.

Oznaczenie „wyprodukowane bez użycia GMO” będzie można umieszczać na produktach pochodzenia zwierzęcego i żywności składającej się z więcej niż jednego składnika, w skład której wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego. Dzięki takiemu oznaczeniu towarów konsumenci mają możliwość dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów.

Nowe prawo zakłada również kary finansowe za fałszowanie informacji o pochodzeniu produktów. Przedsiębiorca, który poda fałszywe informację o pochodzeniu oferowanego przez niego produktu podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do 10-krotności wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie na rynek takiego produktu, lecz nie niższej niż 2 tys. zł. Brak dokumentów oraz nieprzeprowadzanie badań laboratoryjnych wbrew nałożonemu obowiązkowi również będzie podlegał karze. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

 • 26.03.2020
  Orzecznictwo w zakresie DJP – wytyczne czy obowiązek?
  więcej...
 • 15.03.2020
  Umowa handlowa Unii Europejskiej z Ukrainą
  więcej...
 • 16.02.2020
  Umowa między Unią Europejską a Mercosur
  więcej...
 • 10.02.2020
  Polska liderem w produkcji i eksporcie drobiu
  więcej...
 • 04.02.2020
  Oszustwo w sprzedaży drobiu
  więcej...
 • 24.01.2020
  Ustawa „antyodorowa”
  więcej...
 • 14.10.2019
  WYDAWANIE DECYZJI O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH – ZMIANY W POSTĘPOWANIACH
  więcej...
 • 08.10.2019
  SPECUSTAWA UŁATWIAJĄCA WYDATKOWANIE ŚRODKÓW UE W ROLNICTWIE
  więcej...
 • 14.09.2019
  NOWE PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
  więcej...
 • 16.08.2019
  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie "bez GMO"
  więcej...