AKTUALNOŚCI

19.03.2019


Trwają prace nad tzw. „ustawą antyodorową”

W chwili obecnej trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Ustawa ta jest na etapie jej opiniowania.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazuje się, że przepisy takie zostały przygotowane na skutek licznych skarg od mieszkańców wsi w związku z nieprzyjemnymi zapachami z obiektów inwentarskich. Zatem resort zmienia przepisy, bo chce, by do Inspekcji Ochrony Środowiska trafiało mniej skarg na uciążliwe zapachy. W 2018 r. wpłynęło 2655 takich skarg.

Zgodnie z projektem omawianej ustawy fermy dla ponad 500 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP) będą musiały być zlokalizowane w odległości co najmniej 500 metrów od zabudowy mieszkalnej albo budynków o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, budynków użyteczności publicznej, szpitali, gospodarstw agroturystycznych, granic uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej, parków narodowych i ich otulin. Natomiast w przypadku mniejszych obiektów odległość ta wyniesie od 210 do 500 m.  Projekt dokładnie wskazuje, że minimalną odległość wyznacza się: dla chowu lub hodowli zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP i nie większej niż 500 DJP minimalna odległość = DJP [m], natomiast dla chowu lub hodowli zwierząt w liczbie większej niż 500 DJP minimalna odległość = 500 m. Wskazać również należy, iż . określając minimalną odległość uwzględnia się łączną liczbę DJP dla wszystkich planowanych bądź zrealizowanych przedsięwzięć.

Przepisy projektu ustawy umożliwiają co prawda wybudowanie fermy w bliższej odległości, ale pod warunkiem, że właściciele wszystkich mieszkań, domów i gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na chronionym terenie wyrażą na to zgodę, która będzie musiała mieć formę aktu notarialnego.

Co istotne zgodnie z projektem do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy dotyczących postępowań w sprawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu prowadzonych w stosunku do planowanych przedsięwzięć sektora rolnictwa, których funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, będą już stosowane przepisy nowej ustawy.

Zgodnie z założeniem rządu ustawa miałaby wejść w życie już 1 lipca 2019 r.



  • 10.02.2019
    NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE RESTRUKTURYZACJI ZADŁUŻENIA ROLNIKÓW
    więcej...
  • 19.01.2019
    Zwiększone uprawnienia pracodawcy – nowelizacja kodeksu pracy.
    więcej...
  • 11.01.2019
    Nowe obowiązki pracodawcy – nowelizacja kodeksu pracy.
    więcej...
  • 10.12.2018
    Pakiet dla MŚP – ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorców.
    więcej...
  • 04.12.2018
    Koniec z zatorami płatniczymi
    więcej...
  • 27.11.2018
    E-AKTA
    więcej...
  • 21.11.2018
    Nowoczesna spółdzielczość – nowelizacja ustawy o spółdzielniach rolniczych.
    więcej...
  • 29.10.2018
    Rolnik silniejszy – nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
    więcej...
  • 23.10.2018
    Koniec z odsetkami od odsetek
    więcej...
  • 09.10.2018
    Łatwiejsze oddłużenie – nowelizacja przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej.
    więcej...