Zmiany w systemie podatkowym w 2019 r.
Od 15 lutego 2019 r. zacznie działać usługa e-PIT, dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Stworzenie elektronicznej platformy podatkowej pozwoli na automatyczne i bezpłatne przygotowanie przez system rozliczeń rocznych za 2018 r., na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową.
Skorzystanie z usługi e-PIT nie będzie wymagało złożenia wniosku bądź dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie podatkowe zostanie wykonane automatycznie dla wszystkich podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. W przyszłych latach platforma będzie również dostępna dla PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Weryfikacja rozliczenia rocznego dostępna będzie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).
PIT dla każdego podatnika zostanie wypełniony indywidualnie; system pozwoli jednak także na rozliczenie wspólne z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowującej dzieci. W tym celu konieczne będzie zalogowanie się do portalu i wybranie stosownej opcji.
Podatnik będzie mógł zaakceptować automatycznie przygotowane rozliczenie, jak również wprowadzić w nim zmiany dotyczące m.in. preferencji podatkowych, bądź przekazania 1 % na organizację pożytku publicznego.
Wśród innych zmian przygotowanych przez Ministerstwo Finansów zaznaczyć także możliwość zamieszczenia w formularzach PIT nowego źródła przychodów w postaci działalności nierejestrowej, zaliczanej do tzw. innych źródeł przychodu. Od 2019 r. wzrośnie także kwota wolna od podatku – do poziomu 8000 zł. Wprowadzony zostanie również nowy podatek – Exit tax, realizujący obowiązki implementacje dyrektywy unijnej ATAD, czyli podatek od niezrealizowanych zysków w związku z przeniesieniem aktywów firmy do innego państwa. Zapowiadana przez rząd obniżka stawki CIT z 15% do 9% w bieżącym roku obejmie jedynie te firmy, u których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro.
System przygotowanych zmian podatkowych wraz z usługą e-PIT ma stanowić wsparcie dla miliona podatników, umożliwiające bezpłatne, bezpieczne i odformalizowane rozliczenie się z fiskusem, połączone z preferencyjnymi dla podatnika możliwościami obniżającymi wysokość pobieranych przez urzędy skarbowe należności.