AKTUALNOŚCI

04.06.2018


Monitoring pracowników 

Równolegle z wejściem w życie RODO, pojawiły się przepisy wyraźnie zezwalające pracodawcom na monitoring wizyjny pracowników. Jednocześnie wprowadzono zamknięty katalog okoliczności, które uprawniają pracodawców do „nagrywania” pracowników. Taki nadzór nad pracownikami będzie możliwy wyłącznie w przypadku, gdy jest to konieczne do (1) zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, (2) ochrony mienia, (3) kontroli produkcji, (4) zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Pracodawca nie może wykorzystywać zgromadzonych nagrań w innym celu, niż jeden z powyższych tj. np. nagrania nie mogą służyć jako ocena efektywności czy jakości pracy pracownika pod kątem ew. przyznania pracownikowi premii uznaniowej. 

Kamery nie mogą być ustawione wszędzie. Kamer nie powinno być w pomieszczeniach sanitarnych, szatni, stołówce, palarni lub pomieszczeń udostępnianych związkom zawodowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz bezpieczeństwa informacji – wówczas możliwa jest instalacja kamer również w tych newralgicznych miejscach. Pracodawca ma ograniczony czas, w którym może przechowywać nagrania z monitoringu – jest to okres maksymalnie 3 miesięcy, po tym okresie nagrania winny być kasowane. Jedynym wyjątkiem umożliwiającym przechowywanie nagrań przez dłuższy okres czasu jest sytuacja, gdy nagrania mają stanowić dowód w postępowaniu (karnym/cywilnym/administracyjnym) – wówczas nagrania te mogą być przechowywane do zakończenia takich postępowań.  

Przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki informacyjne: a) pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników o wprowadzeniu monitoringu w terminie nie późniejszym niżeli 2 tygodnie przez terminem jego uruchomienia.  b) Cel i zakres stosowania monitoringu będzie ustalany w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu. c) Obowiązek wyraźnego oznaczenia pomieszczeń monitorowanych - niewystarczające będzie oznaczenie całego budynku na drzwiach frontowych „obiekt monitorowany”, konieczne jest wyraźne oznaczenie każdego z monitorowanych pomieszczeń z osobna.  

Nowe przepisy przewidują również wyraźnie prowadzenie innych form monitoringu pracowników przez pracodawcę, tj. przeglądania maili służbowych, zawartości komputerów, komunikatorów, jak i telefonów komórkowych, czy monitoring lokalizacji jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.


  • 01.09.2014
    DORADZTWO PRZY UMOWIE SPRZEDAŻY DLA FIRMY DANPALON - WRZESIEŃ 2014
    więcej...
  • 01.07.2014
    Kolejne przekształcenie formy prawnej zakończone sukcesem - LIPIEC 2014
    więcej...
  • 01.04.2014
    projekt deweloperski w Szamotułach pod Poznaniem – Młyn Żytni - KWIECIEŃ 2014
    więcej...
  • 02.01.2014
    POMOC PRAWNA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z BRANŻY BUDOWLANEJ - STYCZEŃ 2014
    więcej...
  • 03.11.2013
    INWESTYCJE W BRANŻY ROLNEJ - LISTOPAD 2013
    więcej...
  • 02.06.2013
    Dąbrowskiego 33 w Poznaniu - CZERWIEC 2013
    więcej...
  • 03.02.2013
    ADAM KUŹMA W GRONIE LICENCJONOWANYCH SYNDYKÓW - LUTY 2013
    więcej...
  • 01.11.2012
    PRZEJĘCIE JEDNEGO Z NAJWIĘKSZYCH PRODUCENTÓW PISKLĄT BROJLEROWSKICH W EUROPIE - LISTOPAD 2012
    więcej...
  • 01.08.2012
    MECENAS RENATA KARBOWSKA-KUŹMA DLA NIEPUBLICZNEJ UCZELNI WYŻSZEJ - SIERPIEŃ 2012
    więcej...
  • 01.04.2012
    ECOPOWER PLANT - KWIECIEŃ 2012
    więcej...